Prosinec 2010

HRDINOVÉ KOMUNITY TAR V ČR

29. prosince 2010 v 17:27 | Zeck |  ČLÁNKY
CZ fans

Ve článcích, které zde uveřejňuji se snažím poukázat na různé zajímavosti, novinky, hodnocení, nebo zkrátka  nesouvisle blábolím, abych něčím naplnil tento blog. Dnes budu psát o něčem úplně jiném a mnohem podstatnějším, o přežívající české komunitě fanoušků The Amazing Race.

Pokud se budeme orientovat jen podle jediné české skupiny na facebooku o této soutěži, pak nám výjde, že současnou komunitu této soutěže v ČR tvoří zhruba 130 lidí. Pokud přičteme lidi, kteří facebook nemají, nebo jsou jen fanoušci a tuto soutěž sledují se svojí rodinou (skvělá věc), pak se můžeme dostat na číslo 250 a pokud započítáme i všechny diváky, kteří sledovali řady na AXN, můžeme dostat číslo přesahující několik tisícovek. Skutečnost je ovšem odlišná, nejhodnotnějším údajem je počet stažení jednotlivých epizod nejnovější 17. řady na titulkách.com. Vyplývá z něho, že aktivních diváků je okolo stovky. Přesto má tato komunita "Esa", které pro ní pracují, ačkoliv z toho nic nemají. Kdo to je? Lidé, co udělali TVripy z AXN, uploadeři a překladatelé.
TVrip AXN
( klasické televizní ripy z televize AXN, které tvoří většinu dostupných řad s CZ titulky )

První (a evidentně poslední), kdo přinesl do ČR soutěž The Amazing Race, je zábavná televize pro mladé diváky AXN. Ta odvysílala více než půlku všech řad této soutěže a vytvořila tak první fanoušky v ČR, kteří propadli této soutěži. Na Slovensku měl The Amazing Race mnohem větší prostor pro růst, ale zjevně se mu to nepovedlo. Vysílané tam byly dvě první řady a to jen pár let nazpátek. Slovenské diváky tento projekt neuchvátil a více řad se tam už neodvysílalo. První větší shromaždiště (a jediné na českém internetu) se vytvořilo na největší warezfóru v ČR, na warforum.cz, kde vznikla celkem silná skupina uploaderů, kteří si mezi sebou pravidelně vyměňovali odkazy na stažení českých ripu z AXN. Později tam aktivita ustala a téměř nic se neaktualizovalo (jeden z důvodů vzniku tohoto blogu) a pasivní aktivita se přenesla na FB skupinu o The Amazing Race.
warforum
První, kdo přinesl The Amazing Race do ČR, respektivě jako první rozjel tuto soutěž na českém internetu, konkrétně na warforum.cz, je Zack. Ačkoliv je Zackovi pouze 20 let, už toho udělal pro CZ fanoušky reality-show tolik, že by s klidem mohl odejít do důchodu. Zack začal asi jako každý fanda TAR se Survivorem, jako jeden z prvních začal uploadovat anglické verze ze CBS na warforum a pomalu začal formovat tuto komunitu. Později se k němu připojil Derek_Oswald a LordBlade. Právě Derek_Oswald a Zack se domluvili na tom, že by nebylo špatné přidat k Survivorovi i The Amazing Race, neboť je to celkem zajímavě vyhlížející soutěž, kterou v ČR téměř nikdo nezná, včetně jich samotných. Zvědavost zvítězila a tak Derek začal nahrávat a uploadovat řady, které byly odvysílané na AXN. Jeho práce měla úspěch, neboť se začali objevovat noví a noví fanoušci a tak se k němu po čase přidalo i další eso LordBlade. Právě tito tři lidé stojí za internetovou komunitou The Amazing Race v ČR a právě jim patří neuvěřitelný obdiv a respekt za to, že dnes my (přes 100 lidí) můžeme sledovat soutěž, o které nikdo z nás nevěděl!
TVrip CBS + CZ titulky
( první řada The Amazing Race, která je v TVripu ze CBS a titulky jsou překládané zvlášť )

Ačkoliv Survivor si pokaždé našel své překladatele, kteří pracovali na překladech řad, TAR takové nikdy neměl. V podstatě nebyl důvod, protože všechny novější řady se později objevovaly na AXN a poptávka po překladu nebyla díky nízkému počtu fanoušků tak vysoká, jenže kdo chce čekat rok na odvysílání řady na AXN a doufat, že jí někdo nahraje a pak uploaduje. Až v 17. řadě se objevil fullrose16, který nám pravidelně dopřával nové titulky k této velmi kvalitní řadě.

Aby byl chod správný a do budoucna nebyl problém s reuploady, ani s případným překladem řady, když by prozatím náš jediný překladatel neměl zájem, potřebuje tato komunita podporu, potřebuje více fanoušků The Amazing Race, z kterých se později mohou rekrutovat reuploadeři (skvělý příkladem mohou být uploadeři spolupracující s tímto blogem). Proto mluvte o The Amazing Race se svými přáteli, vychvalte tuto soutěž a zmiňte se o místech, z kterých se dá stahovat ;-)

(Jistě pro The Amazing Race fanoušky v ČR "pracovalo" mnohem více lidí. Chtěl bych v tomto článku zmínit absolutně všechny lidi, kteří udělali třeba jen jeden TVrip z AXN, proto se mi prosím ozvěte na zeck@email.cz, aby tento článek informoval o všech lidech, kteří pro nás všechny něco vykonali)


KRÁSNÉ VÁNOCE!

24. prosince 2010 v 2:39 | Zeck |  ČLÁNKY
.


Na co se těšit ohledně reality-show v příštím roce a hlavně zde na blogu?

Nejdůležitější datum pro všechny fanoušky The Amazing Race je jednoznačně 20. únor 2011. To je den, kdy startuje celkově druhá All Stars řada a kde se Vám představí nejoblíbenější a nejlepší týmy z řad předchozích. Na tomto blogu jednoznačně vede v oblíbenosti tým Jet & Cord, proto jsem nesmírně zvědavý, jak si tento tým povede. Jak to bude s překladem řady se bohužel ještě neví. Lidi, kteří neumí anglicky a na titulkách jsou existenčně závislí, mají dvě možnosti. Buďto si budou muset počkat, až danou řadu odvysílá naše spása AXN (což může trvat až rok) a nebo se najde překladatel, který tuto řadu bude pravidelně překládat a divák tak bude mít rozestup od US vysílání cca. týden. Pevně doufám, že se fullrose16  znovu ujme této role, protože jeho titulky jsou nesmírně kvalitní a s paskvilem z již jmenovaného AXN se nedají vůbec srovnávat!

(aktualizace: fullrose přislíbil překlad 18. řady !!!)

The Amazing Race 19 odstartuje někdy po prázdninách, nejspíše v září. Pokud jste zároveň diváky Survivora, čeká Vás speciální řada, vysílaná rovněž na jaře s podnázvem "Redemption Island". Nepůjde o nic jiného, než o to, že vyloučený hráč z kmene bude vykázán na opuštěné místo, kde bude pobývat sám do té doby, dokud nebude vyřazen další. Tito dva si to pak rozdají v soutěži o přežití a vítěz se vrátí zpět do hry, kde bude moci zavařit lidem, kteří ho vyrazili. Poražený definitivně opustí hru. Je to zcela přelomová událost, která se buďto osvědčí, nebo naprosto zkazí celou řadu. Je to jednoznačně nejcitelnější zasažení do pravidel hry od zavedení tajných imunit. Okolo této řady se navíc hojně spekuluje o návratu Roba Mariana (Boston Rob), kterého jste mohli sledovat v The Amazing Race 7 a 11, a proti němu by se měl postavit Russell Hantz. Půjde rozhodně o mimořádnou podívanou a proto Vás na ní upozorňujeme. ;-)

Situace s blogem se má velmi dobře. Návštěvnost tohoto blogu je okolo 70 lidí denně! To je skvělé číslo když přihlédneme k tomu, jak málo lidí v ČR ví o této soutěži.  Zároveň to ukazuje na to, že jste spokojení s tímto blogem a soutěží a stahujete řady, které jste ještě neviděli! To mě nesmírně těší a jsem rád, že tento blog plní účel, pro který byl vytvořen. Blog jsem založil v říjnu a pak se ho snažil různě dolaďovat, toto je konečný vzhled i obsah blogu, postupně sem budu přidávat různé zajímavosti, články a pod. Vše podle toho, jestli budete mít zájem.

Za the-amazing-race-cz Vám přeji krásné Vánoce a šťastný Nový rok!

Zeck


PRINCIP SOUTĚŽE

7. prosince 2010 v 20:14 | Zeck |  PRINCIP SOUTĚŽE
p

The Amazing Race je soutěž běžící na obrazovkách CBS už od roku 2001. Několikrát za sebou si odnesla cenu EMMY za nejlepší reality-show roku a moderuje jí v zámoří oblíbený Phil Keoghan (původem z Nového Zélandu), který byl shodou okolností v poslední dvojce při výběru moderátora pro Survivora. Nakonec zvítězil Jeff Probst a Philovi byla nabídnuta právě tato alternativa. Celý koncept soutěže sází na velmi lákavé téma, spojuje cestování se závodem. Závod závítá na většinu kontinentů a soutěžící si mohou vychutnat moderní Evropu, ale rovněž země třetího světa. Po celý závod jednotlivé týmy doprovází kameramani, kteří musí absolvovat celý závod a zároveň točit, což je výkon sám o sobě.

Princip soutěže: Na začátku závodu vyráží 11 (12) týmů z USA, aby si zazávodily kolem světa za zhruba 20 dní. V USA závod začíná a zároveň končí. Závod je rozdělen na jednotlivé etapy, přičemž jedna etapa se v drtivé většině rovná jedné epizodě. Konec etapy vytyčuje "zastávka v boxech", na kterou se týmy musí dostat co nejdříve, protože poslední tým je ze závodu vyřazen. První naopak získá zajímavou cenu, ať už finanční, hmotnou, nebo například dovolenou. Vítěz etapy má právo jak na cenu, tak i na náskok, který si vybudoval. Příště tedy bude vyrážet z prvního místa před zbytkem startovního pole. V každé etapě na soutěžící čekají úkoly, které jim buďto pomohou směrem dopředu, nebo je naopak zbrzdí, vše záleží na jejich šikovnosti (více ve spodní části článku). Ve finále si to rozdají tři nejlepší týmy (ty, které zbyly) o 1 000 000 dolarů.

Prvky závodu:

ROUTE INFO: je jednoduše informace o trase, nebo úkolu. Týmy ho vytahují z legendární žluté obálky, která je symbolem celé soutěže a ve většině případů zahrnuje místo kam se tým musí vydat a popisuje úkoly, které musí vykonat. Obsahuje i detaily, které nesmí být opomenuty. Týmy provází celým závodem. Od začátku první epaty, až ke konečnému vítězství.DETOUR: (objížďka) spolu s ROAD BLOCK je základním pilířem každé etapy. Objížďka je povinný úkol pro tým. Zahrnuje možnost volby mezi dvěma úkoly, které jsou předem připraveny a tým se musí rozhodnout, který chce splnit. Pokud se rozhodne špatně a vybraný úkol mu nepůjde, může ho vyměnit a udělat druhý. Objížďka je povinná a proto její nesplnění znamená vyřazení ze závodu. Úkoly jsou ve většině případů dělané jak pro sportovně, tak pro intelektuálně založené týmy. Proto úkoly v objížďce nikoho nezvýhodňují.

ROAD BLOCK: (zátaras) spolu s DETOUR je základním pilířem každé etapy. Zátaras je povinný úkol pro jednoho člena týmu, který musí splnit předem daný úkol. Nemá tedy možnost výběru, jako při objížďce. Pokud jeden člen z týmu vezme zátaras, pak ho druhý nesmí vystřídat a tým je na něm zaseknutý do té doby, dokud ho nesplní. Pokud se jim to z nějákého důvodu nepovede, vypadávají ze závodu, zátaras je povinný.


FAST FORWARD: (zrychlení) se ve většině případů objeví v závodě pouze jednou. Většinou se objevuje až k závěru závodů a proto tak tým, který ho využije dostane skvělou šanci na upevnění vedení, nebo přeskočení svých protihráčů. Zrychlení je  speciální úkol, který může splnit pouze jeden tým. Pokud se ho rozhodnou udělat dva týmy, ten rychlejší zvítězí a může jet rovnou do epapové zastávky. Přeskočí tedy zátaras i objížďku a ve většině případů vyhraje celou etapu. Druhý tým se musí vrátit a udělat klasické úkoly etapy. Zrychlení většinou využije jenom jeden tým (ten který průběžně vede), ostatní raději neriskují a do zrychlení se nepouštějí.

U-TURN: (obrat) je prvním zákeřným prvkem hry. Je k zahrání hned po objížďce a tým, který ho využije může "obrátit" jiný, kterému chce uškodit. Obrácený tým se pak musí vrátit a udělat druhý úkol objížďky. Celý tým je tedy zdržen a celkové pořadí se zamíchá. Obrat není povinný a žádný z týmů ho nemusí využít, to je ale díky velkému startovnímu poli dost nepravděpodobné. Obrat se objevuje v závodě maximálně 2x a vyskytuje se až v novějších řadách The Amazing Race. Existují dva druhy, "klasický" a "skrytý". V jednom zdržený tým ví kdo ho obrátil, v druhém ne.

YIELD: (zdržení) je předchůdce U-TURNu, objevuje se tedy ve starších řadách. Nejde o nic jiného, než o zdržení konkurenčního týmu. Tým, který využije "zdržení", zdrží konkurenční tým na 30 minut. Ten po uplynutí času může v závodu pokračovat. "Zdržení" stejně jako U-TURN není povinné, proto ho nikdo z týmů nemusí využít.

SPEED BUMP: (retardér) je důležitý prvek hry. Některé etapy závodu jsou "nevyřazovací", proto tým, který doběhne poslední nemusí být vyřazen. Pokud poslední tým má to štěstí a doběhl poslední zrovna v etapě, v které se nevyřazuje, čeká ho v další trest v podobě "retardéru". To je úkol navíc, který musí splnit pouze on a nikdo jiný. Vyráží tedy z posledního místa a k tomu má časovou zátěž v podobě tohoto úkolu.

INTERSECTION: (křižovatka) je prvek hry, který se objevuje jen v některých řadách. Donutí dva týmy, aby spolupracovaly. To je v některých sezónách, kdy jsou všichni na nože celkem obtížně realizovatelné, proto je tento prvek tak zajímavý. Spolupráce týmů je povinná, proto tým, který si není schopný najít parťáka, musí čekat na další, který by se s ním spojil a může tak ztratit mnoho času. Křižovatka ve většině případů platí pouze na jeden úkol objížďky, nebo zátarasu. Poté jsou týmy rozpojeny a mohou dál pokračovat zvlášť.