REALITY-SHOW a ČESKÝ DIVÁK

20. října 2010 v 21:52 | Zeck |  ČLÁNKY
Pokud zajdete do ulic českých měst a obcí, položíte náhodnému kolemdoucímu otázku, "Co si představíte pod pojdmem reality-show"? Dostanete ve většině případů sarkastickou odpověď, ve které zjistíte, že je to debilita první kategorie a lidé, kteří se do takových projektů přihlásí mají blízko ústavu pro duševně choré. Ačkoliv všude ve světě, na západ i východ od našich hranic jsou reality-show jeden z nejvyhledávanějších žánrů, u nás je to přesně naopak. Kdo za to může? České televize.

3 roky před vpádem růských tanků do Československa vznikla ve Francii soutěž "Hry bez hranic", která se dá označit za první masmediální "reality-show" s prvky soutěže. V 90. letech pak tato soutěž vysloveně zburcovala československé a později české diváky a ti si jí oblíbili natolik, že se z něho stala senzace první kategorie. Tehdejší Československá televize se přidala do společenství ostatních-západních televizí a společně jsme mohli sledovat naše  vyslance v této soutěži. Český divák měl tedy skvělou výchozí pozici, aby se u něj vypěstovala obliba v žánru "reality-show".

HRY

Hry bez hranic nakonec skončily a na jejich místo nastoupila jiná francouzská soutěž jménem "Pevnost Boyard". Vznikla za největší slávy "HBH" v roce 1990, přesto jsme jí  v ČR mohli sledovat až mnohem později. V Pevnosti Boyard sice nesoutěžili zástupci naší země, ale v oblibě u tuzemských diváků předčil jeho předchůdce. Opět nic nenasvědčovalo tomu, že by se v české kotlině měla postupem času vypěstovat lhostejnost k tomuto žánru.


Díky diváckému zájmu nás české televize začaly zahlcovat dalšími a dalšími soutěžními "reality-show", jako je například hra "Po stopách Xapatanu", kde znovu Francouzi, soutěží v Mexiku a mají za úkol získat bájnou sošku. Nejprve všichni soutěží společně, posléze každý sám za sebe. Mají na zádech kožené pouzdra, které představují jejich život a pokud jim je z nějáké důvodu někdo sebere, vypadávají ze hry. "Pago Pago" je dalším pořadem, který byl u nás vysílán  a jistě  si ho někdo z vás také pamatuje. Zkrátka, 90. léta byla přímo zaslíbená pro tvorbu a konzumaci soutěžních reality-show. Český divák při jejich konzumaci nebyl vyjímkou.
Po stopách Xapatanu (1993)
xapatan

Když skončila 90. léta, skončila i nejslavnější éra francouzských soutěžních reality-show. Lidi už tento "mírumilovný" formát pořadu nebavil. Chtěli více reálný pohled na lidi, vyhrocené situace, hajzly... Přesně v  této chvíli se o slovo příhlásilo USA. CBS prostřednictvím Marka Burnetta zakládá světový fenomén Survivor. Ačkoliv ve spoustě detailů připomíná již zmíněné francouzské dobrodružné hry, jeho tvůrci mluví o inspraci filmem Pán much, v kterém ztroskotají dětští námořníci na pustém ostrově a rozjíždí mezi sebou nelítostou hru o dominanci a hlavní slovo na ostrově. Lidi v USA doslova strhává lavina šílenství ohledně zájmu o tuto soutěž a CBS díky ní může každý rok vypustit 2 nové série. Co na to ale naše televize?

V roce 2001 zakoupila vysílací práva na první řadu Survivora TV Nova. Vysílá ho ovšem o letních prázdninách v dopoledních hodinách o víkendu. Přitom absolutně podceňuje reklamu a propagaci svého vysílání. Pořad pojmenovává "Kdo přežije" a ten má vzhledem k okolnostem celkem solidní sledovanost. O rok později kupuje a vysílá Kdo přežije 2 - Austrálie a Kdo přežije 3 - Afrika. Dvojku zařazuje k vysílání o víkendech na jaře, trojku o  víkendech o letních prázdninách. Pořad tedy nemá šanci získat větší základnu diváků a tak Nova už jen ze zvyku kupuje Kdo přežije 4 - Markézy a zařazuje ho do "vynikajících" vysílacích časů o všedních dnech po půlnoci. Já sám v té době ani nezaregistroval, že tuto řadu vysílají.


Survivor měl tedy v českém televizním vysílání odzvoněno. V roce, kdy Nova vysílá první řadu v ČR, vzniká v USA za pomoci CBS nejúspěšnější reality-show na světě. Jmenuje se The Amazing Race a u nás jí širší veřejnost nikdy nedostane šanci vidět. The Amazing Race se z počátečního pokusu přeměňuje v nejsilnějšího hráče na trhu. Získává několikrát za sebou cenu EMY, pro nejlepší reality-show roku a je vysílaná po celém světě. U nás? Nikdo ani neví, že něco podobného existuje. Místo toho se české TV po několika letech dozví, že existuje něco jako SuperStár a začnou všechny své síly cpát do podobně "estrádně" laděných pořadů. Každý rok nabízí jiné "zpěváky", z kterých pokaždé nic nevzejde. Přesto se český divák začíná zaměřovat na podobné "díla" a sledovanost prudce stoupá.

Zatímco v sousedním Polsku má koncept "SuperStár" odzvoněno a začíná se tam v pátečních večerech sázet na světovou kvalitu (Fear Factor), Jihoafričané, Britové, Švédové a ostatní národy začínají natáčet vlastní Survivor. Češi a jejich televize jsou stále zaseknutí na hledání nových a nových "zpěváků" ačkoliv o žádného nestojí a o vítězi druhý rok stejně nic neví. Pak příjde osvěta a nejsilnější TV na trhu nabídne českému divákovi nejlacinější koncept reality-show, který existuje, "Big Brother". Ten sazí pouze na to, že potenciální divák sebemrskačským způsobem kouká na skupinu nezajímavých lidí uzavřených v jedné vile. Největší konkurent Novy na trhu se z čista jasna rozhodně, že udělá naprosto stejnou věc a představí ten samý pořad, ale v jiném názvu, "VyVolení". Nutno podotknout, že Prima jednoznačně zvítězila. To bohužel nemění nic na tom, že místo rozvoje kvalitních pořadů se celý rok tyto dvě TV zasekly na trapném konkurenčním boji, z kterého posléze vyšly ještě dvě řady VyVolených, které neměly úspěch, ani sledovanost. Nova místo aby začla pátrat co ve světě letí, vrátila se ke své jistotě "SuperStár" a tou gumuje mozky české veřejnosti až do teď (v říjnu tohoto roku ohlásila pokračování) .

BIG BROTHER

Když už Bulharsko a jiné postkomunistické země mají natočeno několik řad svého Survivora. V USA už běží 13. sezóna této soutěže. Primu napadne představit počeštěnou verzi světového giganta, představuje Trosečníka. Ten se bohužel stává naprostou karikaturou původního originálu i zahraničních verzí. Nejenom, že soutěžící jsou naprosto tragičtí, nezajímaví a většina z nich jsou manažeři a ředitelové, tudiž vidina peněz je moc nepohání. Ještě k tomu nemá Prima žádnou odpovědnost ani tvůrčí dohled nad soutěží. Vše zařizuje švédská produkční firma, která nařizuje co musí dělat soutěžící, ale i štáb TV Prima. K tomu všemu má na starost i další čtyři země, které točí spolu s Primou na tom samém místě (Perlové ostrovy). Výsledný Trosečník je díky tomu naprosto na nic. Sledovanost není a tak umírá šance na budoucího, kvalitního českého Survivora. Žádná česká TV se nepustí do pořadu, který propadl na jiné české TV.

Prima se stahuje z ústraní a zaplavuje český trh spoustou starých, nedokonalých a přízemních reality show, které sice slaví úspěch v zahraničí, ale jenom díky tomu, že je dělají schopní lidé. Divák Primy je tedy pravidelně masírován tunou odpadových pořadů, které stanice nazývá "reality-show" a divák si může vychutnat pecku ve stylu "Nahá jsi krásná", "Hledá se táta a máma", "Mladší o pár let". Tím naprosto odvracuje normálně uvažující sortu lidí od obrazovek a zakořeňuje v nich nevraživost vůči žánru reality-show. Mírný vzestup přichází až s pořadem "Ano, šéfe", který je snad prvním povedeným, přebraným pořadem ze zahraničí, který představuje.

Když už vše nasvědčuje tomu, že Prima začíná točit dobré reality-show a Nova přestává dělat estrádu, jak za komunismu na Československé televizi. Přichází oznámení Primy, že vytáhné sto let starý formát estrádního pořadu z Velké Británie "Got Talent", v česku je teď ke sledování s názvem "Česko Slovensko má Talent". Nova, ustrašená aby nepřišla o svojí roli jedničky ve sledování mizerných pořadů, přihazuje svůj předem ztracený pořad "Talentmánia". Obě TV tedy znovu bojují o diváky v tak malé zemi, se stejným pořadem, místo aby tvořily, nebo představily zahraniční soutěže, které jsou roky na výsluní.
ggswg

Zatímco dvě "nejúspěšnější" české TV se celých 10 let praly o to, aby představily to nejlepší, v nejhorším podání. Vznikla zábavná televize AXN, která dokázala odvysílat více než 50% všech řad The Amazing Race a Survivora. Představila tedy to nejlepší z reality-show v zahraničí. Běžný český divák ale neměl možnost něco podobného vidět a tak jeho povědomí o reality-show je negativní, jak jen může. Ačkoliv si tento žánr zamiloval v 90. letech, podpořil ho třemi řadami Kdo přežije na začátku tisíciletí, přesto mu uvažování o tomto žánru znechutily dvě hlavní české TV, které mu nabídly to nejhorší, co mohly.
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Honza Honza | 24. října 2010 v 19:37 | Reagovat

Nezbývá než souhlasit. Ale mám obavu, že problém je taky v samotných divácích. Jak jinak si vysvětlit obrovskou sledovanost Ordinace, Pojišťovny a podobných?

2 Zeck Zeck | E-mail | Web | 24. října 2010 v 20:10 | Reagovat

Ono se říká, že kdo má přístup k internetu, nekouká na TV a je jasné proč. České TV nestojí za nic a jejich program je otřesný. Přesto jsou lidé, kteří nemají přístup k internetu, nebo s ním neumí zacházet. Ti pak koukají na TV a zvyšují sledovanost "sračkám", jako právě Ordinace, Pojišťovna atd. :-)

3 Zack Zack | 26. října 2010 v 23:43 | Reagovat

O levných sračkách typu Ordinace, Ulice (ale i z diváků dělající blbce - televizní noviny) mi ani nemluvte :D

4 standalin standalin | E-mail | 1. září 2011 v 20:21 | Reagovat

Je vidět že v tomto článku je hodně zaujatosti vůči ostatním reality-show. Mě se The Amazing Race velice líbí. Je to něco co má opravdu kvalitu, dá se u toho vydržet a rozhodně obdivuji jejich fyzický výkon. Ale reality-show smyslu VyVolení taky má svůj potenciál. Hlavní problémem je to že režie není u nás tak aktivní, aby vybrala oprovdu extroventní a odvázané čechy (kterých je u nás málo) já říkám že když koukam na VyVolené je to prostě nuda. První serie ta byla ještě úspěšná ale potom se to začlo kazit. A chtěl bych podotknout, že prima byla první s nápadem koupit VyVolené kteří jsou  z Maďarska narozdíl od TV Nova která návíc show BigBrother ukradla a měla kvůli tomu vysokou pokutu. Není to totiž TV Prima co nemá kreativní lidi, nýbrž Nova co rychle něco splácá hned co se něco vymyslí. Je to prostě boj a je velmi mezi nimi znát. Tak jsem se vykecal a ted se teším na další řadu TAR... :-)

5 Martina Martina | 29. ledna 2012 v 17:17 | Reagovat

Moc povedený a pravdivý článek, ale souhlasím taky se Standalinem. VyVolení měli potenciál, ale jak už bylo řečeno, v ČR nejsou tam odvázaní lidé, aby dělali před kamerou crazy show. Já osobně si jako malá pamatuju, jak Nova vysílala právě o prázdninách Kdo přežije. Milovala jsem to a mám ráda dodnes. Jen prostě mě nebaví vše stahovat a sedět celé dny u PC :) The Amazing Race mě taky totálně strhlo a 19:05 je každý den můj čas u Nova cinema :D Stáhla jsem si 2 řady a uvidíme, ale stejně vím, že jak skončí mé volno po zkouškovém období TAR bude zase jen v 19:05 a na stahování opět nebude čas. České TV by se měly polepšit a začít taky trohu brát ohled na jinou generaci než puberťáky (Superstar, Talenty atd...) a seniory (ordinace, PojišŤovny, Tisíc a jedno noc atd...). Měli by taky najít kvalitní pořady pro mladé dospěláky a dospělé, kteří e ve svých 40-letech nerozhodli jít ještě s Tisic a jedna noc do důchodu...Doufám, že TAR bude jednou i v ČR...rozhodně bych se přihlásila...už jen kvůli možnosti podívat se více do světa!

6 OGAIT OGAIT | 1. února 2012 v 13:16 | Reagovat

Taky bych se do TAR přihlásil. Procestovat svět by byla paráda. Na druhou stranu to žádná procházka růžovým sadem není, ale stojí to za to!

7 MartinaUvirova MartinaUvirova | E-mail | Web | 16. října 2012 v 10:30 | Reagovat

Když vidím v tv pořady typu ČeskoSlovensko má talent X-Faktor, tak je mi z toho špatně. The Amazing race je skvělá soutěž, která tomu diváku něco dá. Procestuje cely svět, zjistí jak na tom je s partnerem, upevní to jejich vztahy ap. Tato soutěž si právem získala tolik sledovanosti a diváků. Sleduji téměř každý díl. A jsem pokaždé nadšená.

8 Augustsloni Augustsloni | E-mail | Web | 16. února 2017 v 3:53 | Reagovat

workplace violence in healthcare  <a href=http://www.iktorivil.hundpoolen.se/>kopa iktorivil</a>  fisher pharmacy columbia tn

9 BlakeAtoto BlakeAtoto | E-mail | Web | 1. dubna 2017 v 3:32 | Reagovat

symptoms of drug use  <a href=http://lorcaserin.blogwritr.com/>buy lorcaserin belviq</a>  definition of health care

10 ColinGiT ColinGiT | E-mail | Web | 19. října 2017 v 11:27 | Reagovat

hormone pills for acne  <a href=http://tenuate.iconosites.com/>http://tenuate.iconosites.com/</a>  retin a without prescription

11 CarmenExcig CarmenExcig | E-mail | Web | 6. prosince 2017 v 5:22 | Reagovat

west linn family health center  <a href=http://alprazolam.esforos.com/>alprazolam.esforos.com</a>  best otc medicine for sinus infection

12 Russellstone Russellstone | E-mail | Web | 23. února 2018 v 17:48 | Reagovat

top 5 diet pills  http://viisliam.com/2017/07/10/a-new-study-shows-that-many-small-size-suvs-have-lousy-headlights/  united healthcare choice plus network providers

13 BernardMes BernardMes | E-mail | Web | 16. března 2018 v 0:04 | Reagovat

certification in healthcare management  <a href=http://modafinil.forums-free.com>modafinil.forums-free.com</a>  what the best diet pill

14 Robertdem Robertdem | E-mail | Web | 17. března 2018 v 22:37 | Reagovat

blue cross ppo doctors  <a href=http://tramadol.forumcrea.com>tramadol.forumcrea.com</a>  hours of cvs pharmacy

15 Robertdem Robertdem | E-mail | Web | 18. března 2018 v 18:15 | Reagovat

samsung galaxy 2 10.1 tablet  <a href=http://zolpidem.alloforum.com>zolpidem.alloforum.com</a>  southern nh internal medicine

16 Robertdem Robertdem | E-mail | Web | 19. března 2018 v 15:26 | Reagovat

top android tablet apps  <a href=https://saxenda.1minutesite.co.uk>saxenda.1minutesite.co.uk</a>  pill dispensers for elderly

17 Robertdem Robertdem | E-mail | Web | 20. března 2018 v 15:45 | Reagovat

help with cymbalta prescription  <a href=http://www.palimpalem.com/1/stilnox/>palimpalem.com/1/stilnox/</a>  is drug addiction hereditary

18 Robertdem Robertdem | E-mail | Web | 21. března 2018 v 16:37 | Reagovat

idaho state board of pharmacy  <a href=http://www.palimpalem.com/1/stilnox/>palimpalem.com/1/stilnox/</a>  samsung galaxy tablet 7 inch review

19 Robertdem Robertdem | E-mail | Web | 26. března 2018 v 12:09 | Reagovat

best fat loss pills  <a href=http://zolpidem.alloforum.com>zolpidem.alloforum.com</a>  meijer pharmacy holland mi

20 Robertdem Robertdem | E-mail | Web | 27. března 2018 v 9:55 | Reagovat

apollo munich health insurance  <a href=http://zolpidem.alloforum.com>zolpidem.alloforum.com</a>  drugstore shampoos without sulfates

21 Elliottpioge Elliottpioge | E-mail | Web | 29. dubna 2018 v 18:15 | Reagovat

restoration hardware medicine cabinet  http://zolpidem.xooit.be/index.php  best medicine for pimples

22 Elliottpioge Elliottpioge | E-mail | Web | 30. dubna 2018 v 16:25 | Reagovat

walmart pharmacy lancaster sc  http://www.bricksite.com/contrave  most commonly abused prescription medications

23 Elliottpioge Elliottpioge | E-mail | Web | 2. května 2018 v 0:14 | Reagovat

viagra price at costco  http://www.jefaismonsite.fr/alprazolam/  facts about prescription drugs

24 Elliottpioge Elliottpioge | E-mail | Web | 8. května 2018 v 20:21 | Reagovat

kroger pharmacy suwanee ga  http://www.jefaismonsite.fr/alprazolam/  ionamin without a prescription

25 Elliottpioge Elliottpioge | E-mail | Web | 10. května 2018 v 18:24 | Reagovat

eye doctors in cleveland ohio  http://www.bricksite.com/contrave  st joseph internal medicine

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.