JEFF PROBST vs. PHIL KEOGHAN

28. října 2010 v 4:52 | Zeck |  ČLÁNKY

JEFF PROBST vs. PHIL KEOGHAN

Jeden je několikrát po sobě vyhlášen za "nejlepšího moderátora reality-show roku" a dostává nejvýznamnější ocenění v TV zábavě - cenu EMY. Druhý moderuje soutěž, která si každoročně přebírá tu samou cenu za "nejlepší reality-show roku". Řeč je o Jeffu Probstovi, moderátorovi Survivora a Philu Keoghanovi, moderátorovi The Amazing Race. Kdo z nich je ale skutečně lepší a dělá svojí práci poctivě?

Jeff Probst & Phil Keoghan

Píše se rok 2000. V USA se koná casting na moderátora nové soutěže Survivor. Nikdo moc neví o co půjde, ani jak úspěšná tato reality-show později bude. Přesto se hlasí velké množství uchazečů, z kterých nakonec zbydou jen dva nejlepší. Rodák z Kansasu Jeff Probst a jeho největší rival z druhé strany zeměkoule, Novo-Zélanďan Phil Keoghan. CBS se nakonec rozhodne pro prvně jmenovaného, ale Phil je natolik zaujme, že mu později bez "výběrového řízení" okamžitě nabízejí místo moderátora pro svojí novou soutěž The Amazing Race.

Jeff Probst: Je od pohledu sympaťák a téměř každý fanoušek Survivora ho měl zpočátku za skvělého moderátora, na kterého nedal dopustit. Jeff Probst vyniká hlavně na kmenových radách, kde výstižně formuluje svoje otázky na soutěžící. Nutno podotknout, že to není z jeho skvělého úsudku, ale z pečlivě prostudovaných záběrů a z komunikace se štábem, který tráví s trosečníky celý den. Musíme si přesto připustit, že Survivor bez Jeffa by byl stejně mizerný, jako bez soubojů o imunitu. Přesto udělal a dělá základní chyby, kterých se moderátor nesmí nikdy dopustit, je až neuvěřitelně zaujatý a v soutěži preferuje své oblíbené hráče. V roce 2004 se koná 9. sezóna Survivora, pojmenovaná "Vanuatu". Soutěží v něm sexy trosečnice Julie, která se velmi ráda opaluje nahoře bez. Jeff nejdříve nedává nic znát a chová se k ní odměřeně, ačkoliv ona s ním velmi otevřeně flirtuje. Přesto si na ní během pár dnů vypěstuje závislost a později je zřetelné, že jí evidentně nadržuje. Po skončení této řady se stal Jeff a Julie oficiálním párem, později se ale rozešli. Nejvíce kontroverze je asi kolem blogu, do kterého Jeff přispívá, tam například nazval J.T.ho z Tocantins za nejlepšího hráče v historii soutěže a to jen proto, že mu byl v dané řadě nejvíce sympatický. Zároveň nezapomene před začátkem nové série všechny hráče zhodnotit. Veřejně prohlašuje komu bude fandit a kdo je podle něj zákeřný had, podrazák a nebo skvělý taktik. Později se většina z těchto věcí nepotvrdí. Jeff si evidentně zakládá na osobních pocitech a pokud někdo otevřeně vystoupí proti hráči, kterého má rád. Nenápadnou narážkou "napadeného" hráče vychválí a útočníka uklidní. Zároveň je lehce zpozorovatelné, který hráč ho absolutně nezajímá a kterého se téměř na nic na kmenových radách nezeptá. Jeff Probst je skvělý moderátor, ale občas je až moc zahleděný do vlastních sympatií a zapomíná na fakt, že on není soudcem, ale neutrálním pozorovatelem a moderátorem.

Phil Keoghan: Pokud je Jeff Probst symbolem skvělého moderátora s dávkou zahleděnosti, Phil je přesný opak. Od první řady The Amazing Race je neutrální, jako rovné prkno. Pokud před ním někdo ostře pomlouvá druhý tým, nasadí svůj tradiční "mračivý úsměv" a jen naslouchá. Pokud pak příjde pomluvený tým a začně se ostře navážet do jejich konkurence, uvidíte ten naprosto stejný výraz. Phil neprojevuje moc kreativity a dá se říct, že za celou sérii neřekne nic jiného, než ".... jste tým číslo ...". Přesto si tímto způsobem moderování získal velkou škálu fanoušků a jeho grimasy v čele se zvednutým obočím jsou již klasikou této soutěže. V 16. řadě jsme mohli vidět, že Phil jednomu týmu povídá "nenuťte mě, abych vás příště vyloučil". To byl první náznak osobních sympatií, které jsem u něj zpozoroval, protože tohle Phil moc často neříká. Přesto to pronesl decentně a později ani dříve nijak nedával najevo, že danému týmu fandí.


Jeff Probst je extrovert a Phil klasický introvert a v tom je dle mě jejich hlavní rozdíl, protože moderátoři jsou to oba velmi kvalitní. Zatímco Probst se občas bere až nesmírně vážně a někdy se projevuje až ješitně, jako například v sérii Heroes vs. Villains, kdy Colbymu Donaldsonovi důrazně připomenul, že šéfem celé show je on a soutěž začně až on dá pokyn (reakce na hec týmu od Colbyho, "pojďme začít"). Phil je klasickým opakem, naslouchačem, který dá prostor v vyjádření každému. Zároveň si ze sebe rád udělá legraci, když se například v Moskvě, kde je sníh a teploměr je pod bodem mrazu, oblékne do elasťákových kraťasů a kšand a vysvětluje, že něco podobného budou dělat soutěžní týmy. Každému svědčí něco jiného, ale ve výsledku máme všichni rádi oba a tyto soutěže bez jejich účasti by neměly smysl.

Jaký na to máte názor vy? Tento článek je čistě subjektivní, projevte svůj názor v diskuzích a hlasujte v anketě koho máte raději. ;-)
 

9 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa

Koho máte raději?

Jeff Probst 41.7% (136)
Phil Keoghan 58.3% (190)

Komentáře

1 kajma kajma | 28. října 2010 v 12:36 | Reagovat

i po nekolika seriich AR jsem neobjevila kvality Phila. prave ze jeho prkenny vystupovani pusobi tak, ze mam pocit, ze soutez by probihala uplne stejne i bez nej.

2 Zeck Zeck | E-mail | Web | 28. října 2010 v 13:36 | Reagovat

Ono je to i jinou rolí, kterou každý z nich má. Jeff provází týmy při každé příležitosti - soutěže, kmenovka. Phil je jen ohlašečem pro týmy, jak na tom jsou a pak plní funkci promlouče k divákovi. Phil je kvalitní moderátor, ale je fakt, že je občas až prkenný. Na druhou stranu nemá moc prostoru k improvizaci, jako například Jeff.

3 Vertico Vertico | E-mail | 28. října 2010 v 17:56 | Reagovat

Každý má svoje plus a mínus, ale myslím, že formát TAR je sice nesmírně zajímavý divácky, ale moderátor tam nemá šanci vyniknout, nemá tam zas až takovou "funkci". Jeff je na tom díky formátu Survíka lépe, může se tam ukázat, ale všeho moc škodí. Moderátor to není špatný, ale - jak už tady bylo řečeno - má negativní stránky. Hm, tak jsem vlastně zopakoval kolegy nade mnou ... Survivora už si bez Jeffa skoro nedokážu představit, ať už díky jeho negativním nebo pozitivním stránkám, na pozici Phila si dokážu představit kde koho, kdyby odešel, vadilo by mi to asi méně, než kdyby odešel Jeff a to o něčem u mě svědčí ...

4 Petr Petr | 19. února 2011 v 16:48 | Reagovat

Měl jsem příležitost se s Philem setkat osobně a musím potvrdit, že je už na pohled velkej profík, ale zároveň sympatickej. Takovej chlapík, se kterým byste chtěli jezdit na dovolenou... aspoň tak na mne za těch 15 minut zapůsobil.

Jinak jsem mu tak ze srandy říkal, že má nejlepší džob na světě. A až bude chtít skončit, tak ať mi brnkne, že to klidně vezmu za něj. A on jen (jasně že ze srandy) - oukej, dej mi svoje číslo. :-))

5 Lucas47 Lucas47 | E-mail | 31. března 2011 v 14:18 | Reagovat

Tyto dva moderátory nelze vůbec srovnávat. Neříkám že PHIL KEOGHAN je špatný ale v TAR moderátor nemá šanci se ukázat. Opravdu vždy jen zvedne levé obočí a řekne: "you are team number four". Navíc působí dost roboticky. Tuto práci by mohl dělat kde kdo a změna moderátora by se podle mého názoru TAR vůbec nedotkla.

JEFF PROBST je přesným opakem PHILA. Má na obrazovce mnohem víc prostoru a jeho role v Survivoru je zcela zásadní. V každém dílu vznikají nové situace a JEFF je neustále nucen improvizovat. Ať už jde o energické komentování challenges, vedení tribal councils nebo třeba Reunion shows. Osobní přístup mi vůbec nevadí. Snažit se o absolutní nezaujatost by podle mého názoru působilo ještě hůř.

K jeho komentům před začátkem: CBS se vždy snaží výběrem soutěžících naplnit několik obvyklích archetypů: "hrdina", "podrazák", "outdoors man", "flirtující buchta", "sporťák", "buran" atd. Několik soutěžících si otevřeně stěžovalo, že je nemožné se z těchto stereotypů vymanit. Vše totiž záleží na editorovi a jeho finálním sestřihu. Soutěžící stráví na ostrově skoro 1000 hodin ale divák uvidí ani ne 15...

6 Kristýna Kristýna | 10. dubna 2011 v 19:04 | Reagovat

Oba dva jsou zde neskutečně dobře popsáni. Klobouk dolů, za všechny tyto postřehy. :-)

7 Oj Oj | 5. května 2011 v 14:32 | Reagovat

Srovnavat tyhle dva je jak porovnavat ferrari a hummera, kazdy vynika v tom "svým" nedovedu si predstavit Survivor bez Jeffa stejne jako TAR bez philla (podivejte se na TARA alan wu je sice dustojny zastoupeni ale neni to ono)...

8 Anyk Anyk | 6. listopadu 2011 v 20:41 | Reagovat

Nemůžu jen souhlasit, vystihl jsi to přesně...[2]:

9 Katja Katja | 28. prosince 2011 v 22:33 | Reagovat

No, zkuste si představit, že by Phil ten konkurz na Survivor vyhrál. Podle mě by tam ta jeho "nezaujatost" působila naprosto strašně a ubrala by soutěži velký kus na zajímavosti. Zato Jeff by TARu určitě prospěl. Můj dojem z Phila je totiž ten, že je mu to všechno víceméně fuk a takový přístup mě prostě nebere.

10 Billy Billy | 31. prosince 2011 v 23:26 | Reagovat

Znám jen Jeffa Probsta ale je to popsáno dobře. Mně by ani nevadil jeho větší osobní přístup. Občas mi přijde až moc nestranný. Asi je to o individuálním hodnocení. Neutralita se pro survivor moc nehodí.

11 Zdeňka Zdeňka | 18. ledna 2012 v 13:42 | Reagovat

Já jsem také totální introvert, takže je jasné, proč mi byl už od první chvíle Phil osobně sympatický, ovšem Jeff je opravdu lepší moderátor, to uznávám, ovšem Survivor je už pro mě okoukaný a všední, TAR jsem zatím pořádně ještě neviděla.

12 MartinaUvirova MartinaUvirova | E-mail | Web | 16. října 2012 v 10:17 | Reagovat

Už když jsem poprve mohla vidět tyto dva moderátory mi byl bližší Phil Keoghan.Je spiš introvert a to já jsem taky. Líbí se mi i styl jeho komentování. Soutěž je super a já si ji už bez Phila ani nedovedu představit. Prostě k ní patří.Jsem ráda, že jsem mohla vidět 15 sérií kdy byly v Praze. Bylo to skvělé. Úkoly dost náročné, ale to ostatně k takové soutěži patří. Snad se ještě vrátí do ČR.

13 patek philippe replika patek philippe replika | E-mail | Web | 15. ledna 2013 v 10:05 | Reagovat

Regards for all your efforts that you have put in this. very interesting information.
http://www.palewatches.com

14 Alexxx Alexxx | E-mail | 7. dubna 2014 v 19:24 | Reagovat

Jeff i Phill jsou výborní moderátoři. Uvědomme si ale fakt že Phill tam nemuže být tak často je to přecejen o cestování a disciplínách zatímco Jeff má víc času ve svém pořadu. To by je chtělo znát osobně abychom posoudili.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.